Navalis

Svatojánské slavnosti Navalis se konají vždy 15. května, v předvečer svátku svatého Jana Nepomuckého a připomínají památku tohoto českého světce, který je mj. patronem všech lodníků, vodohospodářů, gondoliérů, mlynářů a mostů. Svatojanské procesí se během slavností Navalis vždy zastavuje u sochy tohoto světce na Karlově mostě. Socha je v místě, z něhož nechal král Václav IV. 20. března 1393 shodit umučeného Jana Nepomuckého do Vltavy.

Uctít památku Jana Nepomuckého přijíždějí každý rok lidé a poutníci z celého světa, včetně benátských gondoliérů. Jan je totiž také patronem benátských gondoliérů a spolu s dalšími sedmi osobnostmi i patronem Benátek.

Ročník 2017 proběhne podle níže uvedeného časového harmonogramu za účasti Sboru dobrovolných hasičů Praha 1.

pozvanka-na-navalis

navalis_2015

Jedním z velice důležitých úkolů členů SDH Praha 1 byla bezpečná přeprava jeho eminence kardinála Dominika Duky po vodě.