Žofín, 2.3.2024 - Za pouhých 180 minut od vyhlášení cvičného povodňového poplachu se jednotce dobrovolných hasičům Prahy 1 podařilo postavit ochranu paláce Žofín před velkou vodou. „S úspěchem jsme prověřili připravenost všech součástí protipovodňové ochrany ostrova, jež městská část přijala a postavila po devastujících povodních v roce 2002,“ říká starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská. Podobné cvičení se na Žofíně uskutečnilo v roce 2012, o rok později se pak protipovodňová opatření aktivizovala při zvýšené hladině Vltavy naostro. Naposledy pak bylo nutné bariéry proti velké vodě postavit v roce 2019. Sobotní cvičení na Slovanský ostrov přilákalo i návštěvníky, zejména rodiny s dětmi. Na místě mohli pozorovat nejen stavbu zábran, ale prohlédnout si také hasičskou techniku.
Taktického cvičení se zúčastnili hasiči z jednotky SDH Praha 1 pod velením Zdeňka Čiháka spolu s dobrovolnými hasiči ze středočeských Kozárovic a Českým červeným křížem. Právě hasiči z první městské části, která se jako jediná rozkládá na obou březích Vltavy, jsou z velké části zodpovědní za ochranu centra města před velkou vodou.
Postupy popsané v Protipovodňovém plánu pro Žofín spočívají ve výstavbě protipovodňových bariér kolem samotného paláce, jež jsou speciálně navrženy a zároveň skladovány v podzemí Slovanského ostrova. „Potřebovali jsme ověřit i funkčnost dieselagregátu, proto jsme Žofín ve spolupráci s energetiky odpojili od elektrické sítě,“ vysvětluje velitel hasičů Zdeněk Čihák. Vyzkoušely se rovněž tlakové klapky potrubí, jimiž protéká voda pod ostrovem. Cvičení bylo vyhlášeno v 8 hodin ráno, konec je plánován kolem 18 hodiny.
Slovanský ostrov i budova historického paláce Žofín byly zasaženy srpnovou povodní v roce 2002, přičemž přízemí budovy bylo zatopeno do výše 1,6 metru. Částečný provoz byl zahájen po opravě již 1. října 2002 a celý objekt byl zprovozněn koncem roku 2002. Škody způsobené velkou vodou tehdy vystoupaly do desítek milionů korun.
Datum akce: