Lidé a technika
Sbory dobrovolných hasičů v mnoha zemích doplňují činnost profesionálních hasičských sborů a činnost firemních hasičských útvarů. V České republice jsou dobrovolné sbory součástí Integrovaného záchranného systému. Jsou právně samostatné nebo vznikají jako organizační složky občanských sdružení a bývají sponzorovány obcemi nebo firmami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou výjezdovými součástmi sborů. Každý člen těchto jednotek musí absolvovat nejméně 40 hodin školení teoretických i praktických znalostí a dále je musí průběžně doplňovat. Dále musí každoročně absolvovat zdravotní prohlídky a mít lékařské potvrzení, že mu jeho zdravotní stav umožňuje v jednotce působit. Hasiči, včetně dobrovolných, kromě hašení požárů a likvidace jejich následků zasahují také v případech povodní, jiných živelních pohrom, ekologických havárií, pomáhají při dopravních nehodách, poskytují technickou pomoc. Spolupůsobí rovněž jako preventisté.
V jednotkách sborů dobrovolných hasičů obcí je v současnosti více než 70 tisíc hasičů, kteří s těmi profesionálními úzce spolupracují.
Jen v roce 2008 zasahovaly jednotky sborů dobrovolných hasičů obcí u 32 507 mimořádných událostí – likvidovaly například 13 609 požárů, zasahovaly u 3054 dopravních nehod a pomáhaly odstraňovat následky 3737 případů živelních pohrom.
Přidej se k nám.
Podporovatelé